Blog je bez sumnje originalni društveni medij

U zadnje je vrijeme, iz nekog čudnovatog razloga, povučena vertikala između bloga i društvenih mreža. Zahvaljujući takozvanim SEO, SMO, content marketing, social media te inim stručnjacima korisnici su prihvatili mišljenje da je blog nešto staro i zadrto. Zauzvrat, društvene mreže su uništile pojam društvenih medija. Facebook, Twitter i sve društvene mreže unatrag nekoliko godina nemilosrdno siluju pojam društvenih medija osakaćujući tako neinformirane korisnike o tome kako su blogovi nešto staro i dosadno.

Što je bilo prije, kokoš ili jaje? Blog ili društveni mediji (današnjice)?

Sjećate se MySpacea, Napstera? Prestaro možda? Forumi, IRC? Domaće varijante potonjega su dobri stari Net.hr chat, T-Portal forum, blog.hr.. Sve su to oblici (vrste) društvenih medija. Društveni mediji i blogiranje nisu dva različita pojma, barem ne u osnovi. Problem je u samom pristupu teoriji društvenih medija, sukladno tome i samim medijima. Teorija kaže da (u početku bijaše internet):

Medij je kanal koji omogućuje komunikaciju, poput novina ili radija, tako da su društveni mediji društveni kanali komunikacije.  To može biti  web stranica koje ne pruža samo informacije, nego ostvaruje interakciju s korisnikom – prilikom davanja informacije. Ova informacija može biti puka molba za ostavljanjem komentara ili mogućnost glasanja o kvaliteti napisanog članka, ili može biti kompleksna kao Internet Movie Database, gdje korisnici i kritičari ocjenjuju filmove i na temelju ocjena drugih preporučuje ih korisniku sa sličnim interesima.

Što je onda internet? Jedan i jedini društveni medij ili masovni medij? Ovisno o osnovnoj pretpostavki o internetu, “stručnjaci” definiraju “razne društvene medije” kao nešto novo i revolucionarno, zasebno od postojećih alata i platformi za društveno umrežavanje, a sve radi izvlačenja maksimalnog dobitka bez obzira na to kako se kontekst mijenja i gubi pravo značenje (društvenih medija). Internet je masovni medij (masmedij), široke je potrošnje i širokog opsega, no ujedno je i jedini PRAVI društveni medij. Internet nije samo platforma, nego i pomak u načinu razmišljanja. Za objašnjenje nam može poslužiti čak i Wikipedia:

U svome najosnovnijem smislu, društveni mediji su pomak u tome kako pronalazimo, čitamo i dijelimo vijesti, informacije i sadržaj. Tehnologije obuhvaćaju: blogove, razmjenu slika, video blogove, email, instant poruke, razmjena glazbe, VOIP, crowdsourcing..

Stoga, društveni mediji kao mediji ne postoje, oni su samo ekstenzija masovnog medija zvanog internet. Ono što mi nazivamo društvenim medijima nisu mediji, a nije čak ni platforma.

To je golemi kulturni pomak koji je duboko utjecao na način na koji društvo rabi najveću ikad izumljenu platformu, internet. Nažalost, kada poslovni svijet razmišlja o marketingu preko društvenih mreža, primjerice YouTubea, Facebooka, Twittera, Fourqeuarea i Dailybootha, onda razmišlja o uporabi “društvenih medija” pa je to pojam koji ću i ja koristiti. (Gary Vayernchuk, Ekonomija zahvalnosti)

Da rezimiramo: Internet je kao i novine i radio, medij, dapače masovni medij te ujedno i najveća platforma dvosmjerne komunikacije koju je ljudski um izumio. Bez obzira na svoje skromne početke, internet je pravi društveni medij, a sve ostalo što se zove društvenim medijima, blogovi, društvene mreže i ostali srodni proizvodi su samo nastavak u evoluciji izvornog društvenog medija, interneta. No, ipak obraćamo im se kao medijima.

Još niste uvjereni?

Možda ne znamo što je bilo prije, kokoš ili jaje, ali činjenice su činjenice. Blog je definitivno stariji brat društvenih mreža, pa tako i Facebooka. Video ispod prikazuje scenu iz popularnog filma Društvena mreža (2010) u kojemu osnivač Facebooka, Mark Zuckerberg pijan (navodno) blogira o tome kako hakira servere raznih harvardskih studentskih domova, iz čega kasnije proizlazi ideja o stvaranju Facebooka.

Evolucija društvenih medija

Pokušajte o društvenim medijima razmišljati kao o Pokemonima: postoji mnogo vrsta, neke slične jedna drugoj, dok druge na prvi pogled potpuno različite, ali sve dijele osnovne značajke. Kako Pokemoni pričaju svoj jezik koji je teško razumjeti, tako su i na početku društveni mediji. Blogovi i forumi bili su rezervirani isključivo za one pojedince koji su znali što rade i traže na internetu. No, ponekad se nađe jedan Pokemon koji razumije ljudski jezik, kao Meowth Tima Raketa. I što se onda dogodi? Jesse, James i Meowth se udruže i kradu druge Pokemone :) Društveni mediji su isti, prilagodili su se potrebama korisnicima i pojednostavili korištenje maksimalizirajući naglasak na korisnički stvoren sadržaj. Društvene mreže poput Facebooka i Twittera sljedeća su razina u evoluciji društvenih medija, a što je sljedeće još je uvijek prerano za naslutiti.

društveni medij ≠ društvene mreža ≠ društveno umrežavanje

blog / forum / društvena mreža = društveni medij!

Promatrati, ali ne i sudjelovati

Blog je društven onoliko koliko ga učinite društvenim, ako onemogućite komentare ili ne potičete korisnike na komentiranje, čak i sustav koji je namijenjen dvosmjernoj komunikaciji pada u vodu. No, to nikako nije razlog za obeshrabrenje. Ako pišete za domaću publiku nemojte se iznenaditi ako na vašem blogu nema ili ima minimalne interakcije. Činjenica je da Hrvati mnogo promatraju, a odluku za sudjelovanjem u raspravi teško donose, osim ako se ne radi o tabloidnim temama ili se nešto dijeli besplatno. :)

19 posto stranica na internetu upogonjeno je WordPressom, izvorno softverom za blogiranje, a sada punopravnim CMS-om. Dokle god medij dovodi korisnika do interakcije s drugim korisnicima ili pruža priliku za isto – dio je scene društvenih medija. Smiješno je to što se blog(iranje) stavlja u koš s igranjem sa štapom u blatu, dok se žmiri na činjenicu da je najpopularniji sadržaj na društvenim mrežama poput Facebooka i Twittera baš blog postovi, koji su stup temeljac sve popularnog content marketinga. Krajnjeg korisnika to vjerojatno i ne zanima, no siguran sam da će ovaj tekst naći svoju publiku. Da li se smatrate krajnjim korisnikom ili nečim više? Pitanje je sad :)